Jako pointační dalekohled nyní používám podomácku vyrobený dalekohled o průměru 110mm s ohniskem 415mm (světelnost f/3,7) z objektivu promítačky Epijunktar (u nás doma přezdívaný EpiScop) s křížovým pozicionerem, díky kterému jsem nyní schopen pointovat i na poměrně slabé hvězdy v oblasti +/- 2° okolo fotografovanáho objektu(přesně je to arctg(34/415)=4°40', protože WebKamera má čip o velikosti 34mm). Abych nemusel při každém hledání hvězdy pointačním okulárem přeostřovat pointer používám na okuláru distanční kroužek který je tak parfokalizován stejně jako při použití WebKamery PHILIPS SPC900NC v ohnisku dalekohledu. Navíc jsem se tak zbavil i nutnosti polohovat pointační dalekohled (dříve Lidlskop) v tříbodových objímkách, což byla práce náročná a někdy (se zmrzlými prsty) nadlidský výkon.
Celá sestava je pak na montáži HEQ-5 SynScan (s Go-To naváděním). Montáž je vybavená vstupem pro autoguider, ale pointaci zatím řeším přes notebook. Obraz z výše uvedené web kamery je tedy převeden do počítače, kalibrován (např v PHD Guide) a při odchýlení naváděné montáže (způsobené periodickou chybou, kterou vykazuje většina montáží) od pointační hvězdy je přes ASCOM driver provedena korekce (z COM portu do SkyScan ovladače montáže). Díky této „autopointaci“ lze pořizovat snímky s expoziční dobou i v řádu desítek minut.
K fotografování používám zrcadlovku Canon EOS 350D (8Mpx) s CMOS čipem o velkosti 22,8x14,8mm, takže v primárním ohnisku dalekohledu (bez reduktoru) zachytím FOV (Field Of View) o velikosti arctg(22,8/600) = 2,1° na délku a arctg(14,8/600)= 1,4° na výšku čipu.
Ostatní astrofotografická "nezbytnosti" jsou i nadále tyto. Schéma zapojení celé sestavy je pak zhruba toto.
|